کلینیک مغز و اعصاب دکتر ذاکری

وبسایت نورولوژی دکتر حسنعلی ذاکری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

خدمات پزشک

تشخیص و درمان بیماری های مغز و اعصاب

تشخیص و درمان بیماری های ستون فقرات

نوار عصب – نوار عصب چشم – نوار عضله و …

آدرس ما

ولیعصر-میدان توانیر(شهید عباسپور)-ساختمان طلا-طبقه ۴-واحد ۳۹

 

,

بیماری گیلن باره

  • توسط دکتر ذاکری
  • 6 مهر 1399
  • 419 بازدید

بیماری گیلن باره GuillainBarré syndrome یک بیماری عصب محیطی (peripheral polyneuropathy)است که در آن اعصاب محیطی و ریشه های عصبی(nerve roots) درگیر می شوند. در نوع شایع آن غلاف میلین در ریشه های عصبی و اعصاب محیطی از بین می رود و ممکن است بتدریج آکسون عصب نیز درگیر شود(انواعی که غلاف میلین درگیر نمی شود و از هامن ابتدا آکسون عصب به تنهایی درگیر می شود نیز وجود دارد)

این بیماری در هر سنی می تواند بروز کند و معمولا” بدنبال یک عفونت و یا بعد از واکسیناسیون رخ می دهد. اولین علامت آن ضعف عضلانی بهمراه درد در ناحیه لگن و ران ها(proximal muscles) می باشد بدین شکل که بیمار قادر به بلند شدن از روی زمین و یا بالا رفتن از پله نیست و بتدریج در عرض چند روز این ضعف عضلانی و درد به نواحی پایین تر و نیز اندام های فوقانی سرایت می کند. در شکل معمول آن هر ۴ اندام درگیر شده و بیماری در عرض ۴ هفته پیشرفت می کند  . گاها ممکن است عضلات تنفسی نیز درگیر شود و بیمار نیازمند آی سی یو  و دستگاه حمایت تنفسی گردد. بیماری گیلن باره تظاهرات متفاوتی دارد ولی شایعترین نوع آن(AIDP) درگیری اعصاب حسی و حرکتی در ۴ اندام با شروع در اندام های تحتانی می باشد. در آخر به انواع دیگر آن اشاره خواهد شد. در نوع شایع بیماری، اختلال اتونوم بصورت اختلال اسفنگتری(احتباس ادرارویبوست)و همچنین  افت و یا افزایش فشار خون و کاهش و یا افزایش ضربان قلب،رخ می دهد.

بیماری گیلن باره یک اورژانس بیماری مغزواعصاب(نورولوژی) محسوب می شود چون در صورت عدم درمان بموقع عوارض جبران ناپذیری رخ می دهد. ولی خوشبختانه با تشخیص و درمان بموقع می توان انرا تا حد زیادی درمان کرد. اولین قدم تشخیصی در مورد بیماری گیلن باره همانند همه بیماریها اخذ شرح حال و معاینه دقیق می باشد . معولا افراد در هنگام مراجعه به هیچ وجه و یا به تنهایی قادر به راه رفتن نمی باشند. تظاهر شایع آن فلج شل حاد می باشد. در معاینه فرد کاملا” هوشیار بوده و آگاهی نسبت به زمان و مکان دارد ولی ضعف شدید  ویا نسبتا” شدید در عضلات اندام ها بخصوص اندام های تحتانی دارد. معمولا” در ابتدا اعصاب کرانیال درگیر نیستند هر چند ممکن است بمرور درگیر شوند. رفلکس های وتری معمولا” از بین رفته و یا کاهش یافته اند و اختلال حسی بصورت دستکشی جورابی وجود دارد. یکی از مهمترین تشخیص افتراقی های بیماری گیلن باره، بیماری التهابی نخاعی (transverse  myelitis) می باشد که می تواند تظاهری مشابه بیماری گیلن باره داشته باشد. ولی مهمترین وجه افتراق آنها عدم وجود سطح حسی در بیماری گیلن باره برخلاف بیماری التهابی نخاع است.

پس از تشخیص اولیه علاوه بر چک موارد روتین نیاز یه یکسری بررسی های تخصصی می باشد مهمترین آن انجام نوار عصب و عضله(EMG-NCV) می باشد. و ممکن است نیاز به آزمایش مایع مغزی نخلعی(LP) نیز باشد. و حتی ممکن است تست نوار عصب و عضله چند روز یا چند هقته بعد تکرار گردد. پس از تشخیص بیماری گیلن باره بلافاصله درمان آن شروع مبشود. درمان شامل تزریق IVIG و یا انجام پلاسمافرز است. که تفاوت خاصی بین آنها نست و پزشک متخصص صرفا” بر اساس شرایط بیمار تصمیم به انتخاب یکی از آنها می کند. نکته ایی که مهم است اینست که بیماری گیلن باره نیاز به زمان چند ماها دارد تا درمان شود و لذا صبر زیادی از جانب بیمار و همراهان آن را می طلبد.

انواع دیگر بیماری گیلن باره عبارنتد از درگیری صرفا” سیستم اوتوم(بیمار دچار ضعف عضلانی نمی گردد) و همچنین نوع میلر فیشر که بیمار دچار عدم تعادل، اختلال در حرکات چشم و کاهش رفلکس های وتری می گردد. درمان همه اینها همانند نوع شایع بیماری گیلن باره می باشد.

با ما همراه باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *