کلینیک مغز و اعصاب دکتر ذاکری

وبسایت نورولوژی دکتر حسنعلی ذاکری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

خدمات پزشک

تشخیص و درمان بیماری های مغز و اعصاب

تشخیص و درمان بیماری های ستون فقرات

نوار عصب – نوار عصب چشم – نوار عضله و …

آدرس ما

ولیعصر-میدان توانیر(شهید عباسپور)-ساختمان طلا-طبقه ۴-واحد ۳۹

 

,

سرگیجه (vertigo)

  • توسط دکتر ذاکری
  • 6 مهر 1399
  • 438 بازدید

سرگيجه
سرگيجه (vertigo) از جمله شكايات شايع در مراجعه افراد به مراكز درماني است. سرگيجه بطور كلي به دو علت تقسيم بندي مي گردد:
١. علل مركزي(ناشي از اختلال عملكرد در ساقه مغز و مخچه)
٢. علل محيطي(ناشي از عللي بغير از مغز بعنوان مثال: گوش، بالا يا پايين بودن فشار خون، عوارض دارويي، كم خوني شديد و غيره)
سرگيجه هاي مركزي(مغزي) معمولاً خيلي شديد نيست و شدت تهوع و اسفراغ زياد نيست و بيمار بيشتر از عدم تعادل شاكي است برخلاف آن سرگيجه هاي محيطي بخصوص ناشي از اختلال عملكرد گوش شدت سرگيجه بقدري شديد است كه بيمار بمحض كوچكترين حركت دچار سرگيجه شديد بهمراه تهوع و استفراغ شديد مي گردد و باعث مي شود فرد ترجيح بدهد حركتي نكند.
يكي از علل سرگيجه ناشي از اختلال عملكرد گوش بيماري است بنام “سرگيجه حمله ايي خوش خيم وضعيتي” (BPPV) كه در روزهاي اينده راجع به آن مفصل بحث خواهد شد.
https://t.me/zakerineuro

سرگیجه خوش خیم وضعیتی(benign paroxismal positional vertigo)

سرگیجه خوش خیم وضعیتی یا همان(BPPV) یکی از شایعترین انواع سرگیجه محیطی(با منشا گوش) می باشد. مشخصه این نوع سرگیجه،وضعیتی بودن انست یعنی با تغییر وضعیت سر ایجاد می شود(با دراز کشیدن، بلند شدن و یا چرخیدن در حالت دراز کش).

این سرگیجه بصورت دورانی بوده و چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد. با ثابت نگه داشتن سر برطرف شده و مجددا با تغییر وضعیت سر ایجاد می شود. ممکن است با حالت تهوع و استفراغ نیز همراه باشد.
مکانیسم ایجاد بیماری تشکیل سنگریره استخوانی بسیار ریز در داخل مجاری نیم دایره ایی گوش داخلی بوده بطوریکه با حرکت ان باعث بروز سرگیجه بسیار شدید می شود علل زیادی در بروز ان دخیل هستند از جمله ضریه به سر حتی خفیف(برخورد خفیف سر با کابینت اشپزخانه)،پوکی استخوان و موارد بدون علت. شیوع ان در بیماران میگرنی بالاتر است.
درمان دارویی معمولا تاثیر زیادی نداشته و تنها راه درمان ان مراجعه به پزشک و انجام مانور تشخیصی خاص(hallpike) و در صورت تایید انجام مانور درمانی(epley) می باشد.
با انجام تست تشخیصی هال پایک فرد دچار سرگیه دورانی بسیار شدید فقط در یک سمت(راست یا چپ) شده که یکسری مشخصات خاص خود را دارد که فرد پزشک با مشاهده انها بیماری را تشخیص می دهد و سپس با انجام مانور درمانی اِپلی سرگیجه برطرف می شود. نکته ظریفی در این موقع وجود دارد و ان اینست که فرد بیمار پس از انجام مانور اپلی تا ۲۴ ساعت نباید دراز بکشد و یا خم شود بهمین علت باید به او گفت تا ۲۴ ساعت سر خود را به پایین یا بالا خم نکرده و همچنین به حالت نیمه نشسته بخوابد تا بیماری دوباره عود نکند.
در صورت رعایت موارد فوق بیماری بمیزان زیادی درمان میشود در صورت عدم بهبودی باید مجددا این مانورها تکرار گردد.
هر چند امکان عود ان ماهها و یا سالهای بعد وجود دارد.

https://t.me/zakerineuro

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *