کلینیک مغز و اعصاب دکتر ذاکری

وبسایت نورولوژی دکتر حسنعلی ذاکری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

خدمات پزشک

تشخیص و درمان بیماری های مغز و اعصاب

تشخیص و درمان بیماری های ستون فقرات

نوار عصب – نوار عصب چشم – نوار عضله و …

آدرس ما

ولیعصر-میدان توانیر(شهید عباسپور)-ساختمان طلا-طبقه ۴-واحد ۳۹

 

,

سکته مغزی

  • توسط دکتر ذاکری
  • 6 مهر 1399
  • 368 بازدید

سکته مغزی بعلت انسداد و یا پارگی عروق مغزی رخ می دهد. سکته مغزی بر اساس آنکه بعلت پارگی یا گرفتگی عروق مغزی باشد دو دسته کلی تقسیم می شوند: دسته اینفارکت(انسدادی ها) و دسته خونریزی(پارگی ها).

درباره سکته مغزی در اثر پارگی شریان ها (خونریزی مغزی) در نوشته دیگر بحث خواهد شد.

اینفارکت ها در اثر انسداد عروق مغزی به واسطه لخته خونی ایجاد می شوند. که این انسداد ها یا بصورت حرکت لخته از محل تشکیل لخته (قلب یا یکی از شریان های اصلی گردن) به محل گیر افتادن (شریان های کوچک و متوسط مغزی ) می باشد که به آن اینفارکت امبولیک می گویند و یا ایجاد لخته در شریان های بسیار کوچک رخ می دهد که به ان اینفارکت لاکونار  می گویند .

علايم شایع سکته مغزی عبارتند از: فلجی یک سمت بدن،احساس بی حسی در یک سمت بدن،اختلال در تکلم،عدم تعادل،دو بینی و نابینایی یک سمت بدن. علايم سکته مغزی معمولا بصورت حاد(در عرض چند دقیقه) رخ می دهند و شدت های مختلفی دارند. عوامل خطر(risk factors) سکته مغزی به دو دسته قابل تعدیل و غیر قابل تعدیل تقسیم می شوند. عوامل خطر قابل تعدیل عبارتند از دیابت، فشار خون بالا، چربی خون بالا، مصرف سیگار، مصرف الکل زیاد ، چاقی،بیماری های قلبی،رژیم غذایی و کم تحرکی و عوامل خطر غیر قابل تعدیل شامل سن،جنس،ژنتیک (نژاد) سابقه فامیلی سکته مغزی و وزن کم موقع تولد می باشند سکته مغزی همانند سکته قلبی در افراد مسن و مردان شایع تر است.

سکته های مغزی از اورژانس های مغزواعصاب بحساب می آیند. به همین دلیل  در صورت درمان بسیار سریع تا حد زیادی علايم ایجاد شده برطرف می شوند . خوش بختانه در سال های اخیر با ورود داروی حل کننده لخته خون به کشور ما درمان سکته مغزی موثر تر شده است مهم ترین شرط تجویز داروی حل کننده لخته خون (ترومبولیتیک) در شرایط سکته مغزی تجویز بموقع آن است بنابر این توصیه اکید می شود بمحض بروز علایم سکته مغزی در اطرافیانتان هر چه سریع تر به مراکز درمانی تخصصی منتقل کنید. زمان طلایی جهت تزریق داروی حل کننزه لخته خون کمتر از ۴.۵ ساعت می باشد . و در صورت گذشت این زمان طلایی امکان تجویز این دارو نبوده و لذا سکته مغزی بسیار مشکل می شود.

منتظر ادامه مطلب باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *